3 największe miasta greckiej Krety – co warto zobaczyć?

Heraklion stolica grecja

Greckie wyspy są równie ciekawe jak część kontynentalna tego państwa. Największą z nich jest Kreta, na której można liczyć na słońce i błogie wylegiwanie się na plaży, ale także na wspaniałe krajobrazy. Poza tym to miejsce idealne dla osób zakochanych w historii. Atrakcji zatem nie brakuje, i dlatego wycieczki na Kretę organizowane przez biura podróży (m.in. ITAKĘ) cieszą się tak dużą popularnością wśród turystów. Sprawdźmy, jakie miasta warto zwiedzić na tej wyspie.

 


 

W labiryncie, czyli Heraklion

Wakacje na Krecie nie mogą się obyć bez wizyty w jej stolicy. Heraklion to rzeczywiście miasto wyjątkowe ze względu na ruiny pałacu w Knossos oddalone zaledwie 6 km od jego granic. Warte są zobaczenia, szczególnie dla osób zafascynowanych starożytną Grecją, a przede wszystkim jej mitologią. Właśnie tam był zlokalizowany bodaj najbardziej znany labirynt w historii – miejsce uwięzienia Minotaura. Co ciekawe, dopiero pod koniec XIX w. odkryto pierwsze fragmenty pałacu.

W samym Heraklionie koniecznie należy odwiedzić przynajmniej jedno z trzech najważniejszych muzeów. Największą liczbę eksponatów, i to nawet z czasów neolitu, można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Wszystkie sale podzielone są tematycznie i czasowo. Właśnie w jednej z nich znajduje się słynny, gliniany dysk z Fajstos.

Ciekawym miejscem jest również bazylika św. Marka z XIII w. Obecnie to muzeum, ale wcześniej pełniła też funkcję kina, a nawet meczetu. W sumie to pamiątka po czasach panowania Wenecjan na Krecie. A dla zmęczonych wrażeniami związanymi ze zwiedzaniem miłym odpoczynkiem okazuje się pobliski Plac Lwów ze wspaniałymi knajpkami, w których można zjeść przysmaki charakterystyczne dla greckiej kuchni. Nazwa placu nieprzypadkowa, ponieważ ozdobą znajdującej się tam fontanny są 4 głowy lwów.

Wielokulturowa Chania

To miasto, znajdujące się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, pozostawało w swej historii pod wpływem kilku kultur, co doskonale widać na Starym Mieście. Można tam znaleźć budynki nie tylko typowe dla architektury greckiej, ale także dla weneckiej czy osmańskiej. Warto też przejść promenadą do Portu Weneckiego zbudowanego w XIV w. przez, jak sama nazwa wskazuje, Wenecjan. Wrażenie robią arsenały z kamienia i ołowianych dachów – pozostało ich 9 z 23. Inną atrakcją jest pamiątka po najeździe tureckim, czyli Meczet Janczarów. Na końcu falochronu przykuwa wzrok natomiast pięknie wyremontowana latarnia morska z końca XVI w.

 

Port wenecki grecja

Po całodniowym zwiedzaniu koniecznie należy zatrzymać się w jednej ze znajdujących się przy promenadzie tawern. Specjały kuchni kreteńskiej na pewno posmakują każdemu.

Zabytkowy Rethymno

Jeżeli w ofercie biura podróży znajduje się wycieczka do Rethymno, warto z niej skorzystać. To kolejne ciekawe miasto, w którym widać wpływy Wenecjan i Turków. Świetnym punktem widokowym okazuje się Fortezza, czyli cytadela z XV w. zlokalizowana na wzgórzu. W tym miejscu znajduje się również Meczet Sułtana Ibrahima, a poniżej kolejne 2 obiekty tego typu. Pięknie też prezentuje się urokliwy port z latarnią morską. W przestrzeni miejskiej uwagę przyciąga zaś Loggia z Muzeum Archeologicznym czy fontanna Rimondi. A na głodnych i spragnionych czekają liczne tawerny i bary.

Jak widać, wakacje na Krecie to nie tylko plażowanie, ale również zwiedzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *