Alkohol i papierosy w bagażu podręcznym

Alkohol i papierosy w bagażu podręcznym

Czy tego typu używki można zabrać ze sobą na pokład? Czy nie zostaną one skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule.ALKOHOL W BAGAŻU PODRĘCZNYM

Czy w bagażu podręcznym można przewozić alkohol? Można, jednak tylko ten, który został zakupiony w strefie wolnocłowej na lotnisku. Teoretycznie, do kabiny samolotu zabierzemy również 1 litr alkoholi pochodzenia pozalotniskowego – jednak wówczas musimy zapakować je zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi przewozu płynów w bagażu podręcznym.

Jaką ilość alkoholu można przewieźć w bagażu podręcznym?

Ilość alkoholu, jaką można przewieźć w bagażu podręcznym zależy od ustawowego limitu, jaki obowiązuje podczas przekraczania granicy z danym państwem. Przykładowo, jeśli lecimy z Polski do Hiszpanii, do kabiny samolotu możemy zabrać taką ilość alkoholu, jaką moglibyśmy wwieźć do tego kraju np. samochodem.

W przypadku podróży pomiędzy państwami Unii Europejskiej, możemy przewozić ze sobą alkohol przeznaczony na własny użytek (co oznacza, że nie wolno go nikomu odsprzedawać). Dozwolone są następujące limity:

  • 10 litrów wyrobów spirytusowych,
  • 110 litrów piwa,
  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
  • 20 litrów wina alkoholizowanego.Chcąc przewieźć przez wewnętrzną granicę Unii Europejskiej większą ilość alkoholu (co w przypadku bagażu podręcznego jest niemożliwe – ograniczają go bowiem wymiary objętościowe) należy udowodnić, że jego przeznaczeniem jest własny użytek, a także przedstawić dowód jego zakupu. Mieszcząc się w powyższych limitach, przeznaczenia alkoholu nie musimy udowadniać – nie musimy również płacić akcyzy.

PAPIEROSY W BAGAŻU PODRĘCZNYM

Czy do bagażu podręcznego można spakować papierosy? Tak – zasada ich przewozu jest podobna do tej, która dotyczy alkoholu (maksymalna ilość papierosów i tytoniu zależy od ustawowego limitu, jaki obowiązuje podczas przekraczania granicy z danym państwem). Przy czym do kabiny samolotu możemy zabrać również papierosy niezakupione w strefie wolnocłowej lotniska (ich pochodzenie nie ma znaczenia).

W przypadku podróży pomiędzy państwami Unii Europejskiej, możemy przewozić ze sobą tytoń i papierosy przeznaczone na własny użytek (co oznacza, że nie wolno ich nikomu odsprzedawać). Dozwolone są następujące limity:

  • 800 sztuk papierosów,
  • 400 cygaretek,
  • 200 cygar,
  • 1 kg tytoniu.Podróżując między krajami Unii Europejskiej i chcąc zapakować do bagażu podręcznego większą ilość papierosów i innych wyrobów tytoniowych niż ustawowe limity, musimy udowodnić, że ich przeznaczeniem jest użytek własny, a także przedstawić dowód ich zakupu. Mieszcząc się w dopuszczalnych limitach, przeznaczenia papierosów nie musimy udowadniać – nie musimy również płacić za nie akcyzy.

KTO MOŻE PRZEWOZIĆ UŻYWKI?

Nie każdy pasażer może przewozić w swoim bagażu podręcznym alkohol bądź wyroby tytoniowe. Wszystko zależy od przepisów obowiązujących w kraju, do którego podróżujemy. Według prawa Unii Europejskiej, papierosy oraz alkohol mogą transportować osoby, które ukończyły 17 rok życia. Młodsi pasażerowie nie mogą posiadać przy sobie tego typu używek w żadnych ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *