Egipt – Hurghada – czy warto?

hurghad czy warto się wybrać

Egipt – Hurghada

 

Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski. Funt dzieli się na 100 piastrów. Warto nauczyć się rozróżniać poszczególne nominały. Najlepszą metodą jest czytanie oznaczeń na banknotach – „pound” to funty, „piastres” to piastry. Wielkość i kolorystyka banknotów jest bardzo podobna.
Walutę obcą można wymienić w kantorze (często znajdują się w hotelach), w bankach (są rzadko otwarte). Można także skorzystać z bankomatów (nie ma ich zbyt wiele, nawet w miejscowościach turystycznych, mimo to nie powinno być problemów z ich odnalezieniem).

 

Centrum Hurghady

 

Ceny w Egipcie nie należą do wysokich, chociaż w 99% są wyższe dla turystów, aniżeli miejscowych.

W produkty spożywcze najlepiej zaopatrywać się w lokalnych marketach, a nie w hotelu, czy sklepach położonych na jego terenie, gdzie ceny potrafią być kilkakrotnie wyższe. Istnieje zasada, że nie powinno się wnosić do hotelu produktów nie zakupionych na jego terenie, wystarczy jednak, że zakupione produkty schowamy do plecaka i unikniemy w ten sposób ewentualnych nieprzyjemności.

Ceny pamiątek nie są wygórowane. Podstawą jest targowanie się. Początkowe ceny podawane przez sprzedawców przeważnie są wiele razy wyższe niż możliwe do wynegocjowania. Osobiście stosuję dwie metody:

  • Udawanie zrezygnowanego klienta – negocjujemy, a kiedy cena wciąż jest za wysoka dziękujemy i powoli wychodzimy ze sklepu. Prawdopodobnie sprzedawca ulegnie i obniży cenę. Czasami dopiero, jak oddalimy się od sklepu o kilka-kilkanaście metrów…
  • Pokazanie sprzedawcy kwoty jaką jesteśmy skłonni wydać na dany przedmiot i poinformowanie go, że są to nasze ostatnie pieniądze.

Przy transakcjach kupna-sprzedaży należy uważać na chytre sztuczki sprzedawców. Niektórzy sprzedawcy lubią wydawać niższą resztę, inni z kolei (dotyczy to w zasadzie tylko sprzedawców spod Piramid, Doliny Królów, czy innych atrakcji turystycznych) obiecują sprzedać dany towar za określoną kwotę, a kiedy im ją dasz otrzymujesz inny, gorszy towar ze stwierdzeniem, że za tyle ile dałeś tylko taki możesz uzyskać – sugeruję wymianę ‚z ręki do ręki’.

Zasadę ograniczonego zaufania warto stosować wszędzie, gdzie jest dużo turystów. Większość sprzedawców chce na turystach zarobić, nie każdy chce to zrobić uczciwie, niezależnie od szerokości geograficznej.

 

Bazar – uważajcie co kupujecie

 

Jeżeli planujesz zakup papirusu, to musisz mieć świadomość, że wiele z nich jest podrabianych. Prawdziwy papirus po zagięciu nie łamie się. Drugą metodą zweryfikowania jego autentyczności jest sprawdzenie, czy po przeciągnięciu palcem po papirusie pozostaje na palcach odrobina farby – metoda ta jednak nie dowodzi jego autentyczności, ponieważ podróbki często pokrywane są drobną ilością farby dla zachowania podobnego efektu. Najtańszy, prawdziwy papirus kosztuje ok. 30 funtów. Dobrze podrobione papirusy nie różnią się na pierwszy rzut oka od prawdziwych. Czy warto przepłacać – zależy to od Ciebie.

Innym z materiałów wykorzystywanych przez Egipcjan do wykonywania pamiątek dla turystów jest alabaster. Wybór w sklepach jest bardzo bogaty, ale ceny niestety wysokie (przed negocjacjami bardzo wysokie).

 

Ceny w hurghadzie

 

Orientacyjne ceny niektórych artykułów w przeliczeniu na złote (w październiku 2016, 1 zł był wart 5,5 funtów egipskich):

piwo – 5 zł (sklep), 7-15 zł (restauracja)

woda (1, 5 L) – 1 zł (w sklepie, w hotelu – 4 – 5 zł)

lody – 2 – 4 zł

hamburger – 6 zł

kawa, herbata – 1,5 – 2 zł

sok (0,33 L) – 1,5 zł

W Hurghadzie mamy do wyboru 3 sklepy bezcłowe, w tym 1 na lotnisku. W alkohol możemy zaopatrzyć się do 48 godz. po przylocie w dwóch sklepach oraz przed wylotem w trzecim ze wspomnianych sklepów, na lotnisku. Aby móc kupić alkohol należy posiadać ze sobą paszport i mieć ukończone 21 lat. Informacje te nie dotyczą zakupu piwa – możesz je nabyć bez wspomnianych ograniczeń. Wybór nie jest bogaty, ceny nie są najniższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *