Podróż po Hiszpanii i Portugalii – praktyczne wskazówki

Hiszpania portugalia porady wyjazd

Hiszpania – Portugalia, czyli jak zaplanować wyjazd


Podróż samochodem po półwyspie Iberyjskim

W Hiszpanii drogi są dobre, w Portugalii już gorzej. Autostrady oczywiście rewelacyjne, jedynie te niepłatne w Hiszpanii (tzw. autovias) są zatłoczone. Natomiast jeśli chodzi o drogi inne niż autostrady w Portugalii, to nie skłamiemy mówiąc, że w 70% stanem nawierzchni odpowiadają naszym drogom. Poza tym ilość aut przewyższa ilość aut na naszych drogach, przez co korzystanie z nich staje się nie lada sztuką. W Portugalii polecamy więc poruszanie się autostradą i zjeżdżanie z niej do miejsc szczególnie interesujących – no, chyba że dysponuje się olbrzymią ilością czasu i silnych nerwów.

Nerwicy natomiast na pewno można się nabawić poszukując w miastach hiszpańskich miejsc parkingowych – w dużych miastach znalezienie miejsca jest właściwie niemożliwe. Przysłowie holenderskie mówi, że nawet bardzo trudne rzeczy można zrobić szybko, dopiero niemożliwe wymagają więcej czasu. W tym przypadku około godziny… Warto przynajmniej spróbować za bardzo nie denerwować się w przypadku bezskutecznego poszukiwania miejsca parkingowego i pamiętać, że to wakacje… Czasem po prostu trzeba dać sobie z tym spokój… Większość aut półwyspu iberyjskiego ma liczne wgniecenia. Oprócz powodów czysto praktycznych (brak umiejętności prowadzenia samochodu) istnieją również powody techniczne, czyli parkowanie – z braku miejsca bardzo ciasne. Parkując czy wyjeżdżając z parkingu po prostu torują sobie drogę, odpychając raz auto zaparkowane przed sobą, raz te zaparkowane za…

Portugalscy kierowcy nie potrafią w ogóle jeździć (a i Hiszpanie mają z tym problem). W obu tych krajach bardzo rozpowszechnioną formą komunikacji drogowej jest klakson. Używany w różnych okolicznościach, często również bez powodu (a może to taki sygnał: „uwaga jadę!” „uwaga mam dobry humor” uwaga jestem wściekły” „uwaga nie zwracajcie na mnie uwagi”?).

Hiszpanie nie przestrzegają ograniczeń prędkości, chociaż zdarzało nam się spotkać policjantów z radarem. Natomiast w Portugalii istnieje sygnalizacja świetlna ograniczająca prędkość – po przekroczeniu dozwolonej prędkości – po prostu zapala się przed nami czerwone światło – i często nie łączy się ono z przejściem dla pieszych – są to takie światła „spowalniające”. Oczywiście Portugalczycy w takich sytuacjach nagminnie przejeżdżają na świetle czerwonym…

W Hiszpanii wymaga się od kierowców, którzy prowadzą w okularach (decyduje zdjęcie w prawo jazdy) posiadania drugiej, zapasowej pary okularów, a w Portugalii okularów przeciwsłonecznych. Ponadto w Hiszpanii istnieje obowiązek posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych oraz kompletu żarówek.

Polecamy zabranie takiej maty – zasłony na przednią szybę, która odbija promienie słoneczne – wsiadanie do nagrzanego do czerwoności auta nie jest miłe, ponadto tego ‚nagrzania’ nie jest łatwo się pozbyć. W każdym razie taka mata jest zbawieniem (chyba że auto ma klimatyzację).

Warto zatankować przed wjazdem do Portugalii – ceny benzyny w Hiszpanii są niższe.

Hiszpania miasto

 

Noclegi

Z szukaniem noclegów było trochę problemów, głównie ze względu na słabe oznakowanie pensjonatów i nikłą znajomość języka hiszpańskiego i portugalskiego. Rozmówki są nieodzowne. Nie spodziewaliśmy się również, że po wprowadzeniu euro ceny pójdą prawie dwukrotnie w górę. Mimo iż w przewodnikach wyczytaliśmy o konieczności targowania, w pensjonatach nikt nigdy nie chciał opuszczać cen. Mówili, że taniej im się po prostu na jeden dzień nie opłaca wynajmować pokoju. Tym sposobem zmuszeni byliśmy spać na kempingach (namiot się przydał), gdzie oczywiście można było swobodnie się porozumiewać w języku angielskim.

Na kempingach nie jest konieczne posiadanie legitymacji, można zakwaterować się ot tak, po prostu, z drogi. Niektóre kempingi są zrzeszone i dzięki legitymacji można taniej przenocować, ale różnice są niewielkie. Pod namiot warto zabrać młotek – wbijanie śledzi nawet za jego pomocą wymaga nie lada siły. Jeśli chcesz sam przyrządzać jedzenie – konieczna jest butla gazowa. My wprawdzie nie mieliśmy, ale jedliśmy tylko zalewane gorące kubki – grzałka i garnek w zupełności wystarczyły.

Polecamy też materac dmuchany zamiast karimaty – w przeciwnym razie człowiek budzi się cały połamany.

 

Przeprawa przez granicę

Granic oczywiście nie ma. Wyjątkiem ciągle jeszcze jest Andora, a to za sprawą tanich napojów alkoholowych (i nie tylko tego). Ale i tu kontrolują, powiedzmy, co dwudzieste auto. Podczas naszej podróży nie wjeżdżaliśmy do Czech, gdyż na granicach lubią grzebać w samochodach Polaków.

 

Ceny

Ceny noclegów wysokie (od 30 euro za pokój dwuosobowy – zarówno w pensjonatach, jak i w kwaterach prywatnych), kempingi raczej tanie, ale rozbieżności między poszczególnymi kempingami mogły być dosyć duże (i to przy porównywalnym standardzie): od 5,50 euro za nocleg (samochód, namiot + 2 osoby) do 23 euro (w tym przypadku ciepła woda płatna dodatkowo). Cena benzyny w Hiszpanii porównywana do polskiej, w Portugalii droższa. Najbardziej jednak opłaca się tankować w Andorze i na Gibraltarze. Ceny artykułów spożywczych zbliżone do polskich. Owoce tańsze na targach, no i o wiele smaczniejsze niż w marketach. Smaku oliwek nie da się w ogóle porównać z tymi sprowadzanymi do Polski – kupione na miejscu są po prostu wyśmienite.

 

Mentalność ludzi

Z reguły mili, jednak nerwowi za kierownicą: ciężko się jest przyzwyczaić do ciągłego używania przez nich klaksonu…

 

Język

Tak jak to już zostało zaznaczone – od turysty wymaga się znajomości języka danego kraju… można też spróbować na migi… Radzimy zaopatrzyć się w rozmówki.

 

Pogoda

W Portugalii wieje chłodny wiatr od oceanu, dlatego jest przyjemniej niż w Hiszpanii. Jednak nie zwalnia to od odpowiedzialności – o konieczności zabrania nakryć głowy i kremów do opalania z dużym filtrem chyba nie trzeba przypominać. Do Portugalii można też zabrać jakiś sweter – wieczory z silnym wiatrem od oceanu potrafią być chłodne.

 

Ważne!

Na niektórych kempingach ograniczona liczba pryszniców z ciepłą wodą (= wieczorami długie kolejki) lub lekko odsalana woda morska w kabinach prysznicowych (też nieciekawie). Dlatego warto przed zakwaterowaniem o to spytać (lub obejrzeć).

 

Miejsca, które trzeba zobaczyć!

Hiszpania Portugalia

Lekeitio

Picos de Europa

Canyon del Sil

Sevilla

Kadyks

Costa Blanca
Tarragona

Ponte de Lima

Guimares

Aveiro

Coimbra

Batalha

Peniche

Evora

Picos de Europa - hiszpania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *