Kary i opłaty za nieregulaminowy bagaż podręczny

kara bagaż podręczny

Zazwyczaj tanie linie lotnicze umożliwiają pasażerom zabranie na pokład samolotu jednej bezpłatnej (tj. wliczonej w cenę biletu) sztuki bagażu podręcznego. Bagaż ten musi spełniać wszelkie wytyczne i ograniczenia danego przewoźnika – przede wszystkim co do jego wymiarów, wagi oraz zawartości. O tym jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny dowiecie się w tym artykule. W przeciwnym wypadku, podczas kontroli na lotnisku możemy spotkać się z odmową zabrania bagażu do kabiny samolotu oraz koniecznością uiszczenia karnej opłaty za przekwalifikowanie go na bagaż rejestrowany. W najgorszym wypadku nasze rzeczy będziemy musieli pozostawić na lotnisku. Przyjrzyjmy się wysokościom kar i opłat za nieregulaminowy bagaż podręczny w najpopularniejszych tanich liniach lotniczych: Ryanair, Wizzair oraz EasyJet.Kary i opłaty za nieregulaminowy bagaż podręczny w liniach RYANAIR

Przepis o nieprzepisowym (dodatkowym, przeciążonym itd.) bagażu podręcznym w tanich liniach lotniczych Ryanair jest jednoznaczny. Pasażer, którego bagaż podręczny nie spełnia wytycznych przewoźnika jest zmuszony do pozostawienia go na lotnisku (przy czym Ryanair nie ponosi za niego odpowiedzialności) bądź umieszczenia takiego bagażu w luku ładunkowym samolotu lub w depozycie za dodatkową opłatą (oczywiście tylko wówczas, kiedy jest to możliwe). Opłata ta wynosi 285 złotych/60 Euro. Dodatkowo, na trasach krajowych we Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz w Niemczech doliczany jest do niej podatek VAT na poziomie ustalonym przez ustawę w danym państwie.

Przepisy dotyczące nieregulaminowego bagażu podręcznego w liniach EASYJET

Do pozostawienia nieregulaminowego bagażu podręcznego na lotnisku najprawdopodobniej nie zmuszą nas pracownicy linii lotniczych EasyJet. W przypadku niezastosowania się do wytycznych przewoźnika w kwestii bagażu podręcznego, zamiast w kabinie samolotu, będziemy musieli umieścić go w luku bagażowym – jako bagaż rejestrowany.

Kary i opłaty za nadbagaż w EASYJET

Koszt przekwalifikowania bagażu zależy od momentu zgłoszenia takiej potrzeby. Pasażer, który zrobi to przy stanowisku odprawy, za transport niezarejestrowanego wcześniej bagażu głównego zapłaci 120 złotych od sztuki. Przekwalifikowanie nieregulaminowego bagażu podręcznego i umieszczenie go w luku bagażowym jest również możliwe później – już przy wyjściu do samolotu. Wówczas opłata za tę procedurę wzrasta jednak do 200 złotych.

Opłaty za przekwalifikowanie bagażu podręcznego w liniach WIZZAIR

Regulamin tanich linii lotniczych WizzAir kwestie przekwalifikowania nieregulaminowego bagażu podręcznego bądź rejestrację niezgłoszonego wcześniej bagażu na lotnisku traktuje podobnie jak EasyJet. Czynności te można wykonać zarówno przy stanowisku odprawy, jak i przy wyjściu do samolotu. Zapłacimy za nie odpowiednio 189 złotych oraz 252 złote.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *