Kontrola bagażu podręcznego: na czym polega i jak przebiega?

Kontrola bagażu

Niezależnie od tego czy podróżujemy z bagażem rejestrowanym czy też z samym bagażem podręcznym, przed wejściem na pokład samolotu musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Podlega jej wszystko to, co zabieramy ze sobą do jego kabiny, a więc przede wszystkim nasze ubranie, zawartość kieszeni oraz bagaż podręczny. Jak należy postępować podczas kontroli? Co należy przedstawić obsłudze lotniska? Na co zwrócić uwagę? Zobacz materiał wideo, prezentujący przebieg typowej kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, który rozwieje wszelkie wątpliwości.PRZEBIEG KONTROLI BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKU

Kontrola bezpieczeństwa na większości światowych lotnisk wygląda niemal identycznie. Pewne (ale bardzo drobne) różnice występują w portach lotniczych w krajach muzułmańskich, gdzie punkty kontroli dla kobiet i mężczyzn są oddzielne. W pozostałych państwach do bramek bezpieczeństwa podchodzimy wszyscy razem – niezależnie od płci.

  • Do kontroli bezpieczeństwa stawiamy się po odprawie bagażu rejestrowanego (oczywiście o ile taki posiadamy) bądź też bezpośrednio po przybyciu na lotnisko (dotyczy podróży z bagażem podręcznym i odprawy online). Punkty kontroli odnajdziemy dzięki drogowskazom, w razie kłopotów wskaże nam je również obsługa lotniska.
  • Przed przystąpieniem do właściwej kontroli, przedstawiamy obsłudze lotniska bilety na dany lot, wraz z dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość (paszport lub dowód osobisty). W zależności od linii lotniczych, którymi podróżujemy, bilety lotnicze mogą przyjmować różne formy (na powyższym filmiku przedstawiono m.in. bilety elektroniczne na telefonie komórkowym oraz bilety drukowane samodzielnie).
  • Kontrola rozpoczyna się od wyciągnięcia z kieszeni naszej odzieży wszystkich metalowych i elektronicznych przedmiotów (np. zegarka, telefonu komórkowego, pieniędzy, portfela, kluczy) oraz włożenia ich do specjalnego plastikowego pojemnika. Ściągnąć i umieścić należy w nim również pasek z metalowym zapięciem, swoje okrycie wierzchnie (kurtkę, żakiet itp.), a także biżuterię (pierścionki, bransoletki, łańcuszki itp.).
  • Z bagażu podręcznego wyciągamy przeźroczystą torbę z zapakowanymi płynami (jak przewozić płyny w bagażu podręcznym dowiesz się z tym artykule), a następnie wkładamy ją do wspomnianego wcześniej plastikowego pojemnika.
  • Plastikowy pojemnik z naszymi rzeczami umieszczamy na ruchomej taśmie, w celu prześwietlenia go pod kątem bezpieczeństwa. Podobnie czynimy z naszym bagażem podręcznym (tj. przewożoną torbą, plecakiem, walizką, torebką i każdą inną rzeczą, którą zamierzamy zabrać ze sobą do kabiny samolotu).
  • Uwaga! W przypadku wykrycia przedmiotów niezgodnych z regulaminem lotu, będziemy musieli je pozostawić na lotnisku (wyrzucić) bądź zrezygnować z podróży (co można, a czego nie można zabierać na pokład samolotu).
  • Przechodzimy przez bramkę bezpieczeństwa. W przypadku uruchomienia się alarmu, możemy zostać poproszeni np. o zdjęcie butów (obcasy zawierają metalowe elementy) bądź innych elementów garderoby oraz powtórne przejście przez bramkę. Podczas tego etapu kontrolę zawsze przeprowadza osoba tej samej płci (mężczyznę kontroluje mężczyzna, a kobietę kobieta).
  • Po pozytywnym przejściu kontroli bezpieczeństwa zabieramy swoje rzeczy z ruchomej taśmy i przechodzimy do sektora dla pasażerów, gdzie czekamy na nasz lot.


KONTROLA WYMIARÓW BAGAŻU PODRĘCZNEGO

Kontroli podlega nie tylko zawartość, ale także wymiary bagażu podręcznego. Obsługa lotniska sprawdza je podczas weryfikacji biletów (jednak nie w czasie omówionej wyżej kontroli bezpieczeństwa, a bezpośrednio przez wejściem na pokład samolotu), wkładając nasz plecak, torbę, walizkę itp. do specjalnych, wyznaczających dopuszczalny wymiar bagażu, koszyków. Jeśli okaże się, że nasz bagaż podręczny nie spełnia norm przewoźnika, wówczas zostanie on (jeśli to możliwe) przekwalifikowany na bagaż rejestrowany, za co poniesiemy dość wysoką opłatę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *