Kontrola wymiarów bagażu podręcznego na lotnisku

Prawidłowe wymiary bagażu podręcznego

W artykule o kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego na lotnisku, omówiliśmy przebieg kontroli nas samych i naszego bagażu na lotnisku. Dziś zajmiemy się zagadnieniem podobnym i równie ważnym, a mianowicie kontrolą wymiarów bagażu podręcznego przed wejściem do samolotu. Równie ważnym dlatego, że rozmiar torby, walizki czy plecaka, niezgodny z regulaminem linii lotniczych, którymi podróżujemy, oznacza mnóstwo stresu oraz konieczność zapłacenia kary i przekwalifikowania bagażu podręcznego na rejestrowany, a w skrajnym wypadku przymusową rezygnację z lotu.Kiedy i jak kontrolowane są wymiary bagażu podręcznego na lotnisku?

W czasie kontroli bezpieczeństwa sprawdzana jest jedynie zawartość bagażu podręcznego, a nie jego wymiary. Mierzy się je później – tuż przed wejściem na pokład samolotu, podczas kontroli biletów. Najczęstsze pytania dotyczące bagażu podróżnego można znaleźć w tym wpisie.

Kosz na bagaż podręczny

W praktyce, obsługa lotniska bardzo często pomija ten etap, milczeniem (lub kompletnym brakiem zainteresowania) zezwalając pasażerom na wniesienie do kabiny pakunków, o rozmiarach i kształtach co najmniej kontrowersyjnych. Niestety, nie jest to regułą. W przypadku kontroli, przekroczenie dozwolonych wymiarów nawet o parę milimetrów, może skutkować koniecznością kosztownego przekwalifikowania bagażu podręcznego na bagaż rejestrowany (umieszczany w luku bagażowym), a w razie braku takiej możliwości – przymusem rezygnacji z bagażu bądź z lotu.

Wszystkiemu winna metoda kontroli bagażu podręcznego, czyli specjalne metalowe kosze wyznaczające jego dopuszczalne rozmiary. Jeśli nasza torba, walizka bądź plecak swobodnie (najlepiej bez „pomagania” im siłą) się w nich mieszczą, wówczas nie ma problemu.

Co jeśli mamy za duże wymiary bagażu podręcznego?

Problem pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie umieścić naszego bagażu podręcznego w metalowym koszu. W przypadku miękkiej torby podróżnej bądź plecaka czasem wystarcza szybkie przepakowanie, aby dostosować ich kształt do dopuszczalnego. Na utwardzaną walizkę takie sposoby już niestety nie zadziałają.

Jeśli nie mamy pewności czy nasz bagaż podręczny odpowiada dopuszczalnym wymiarom linii lotniczych koniecznie zmierzmy go przed udaniem się na lotnisko. Aby dowiedzieć się jakie są wymiary, waga i inne ograniczenia bagażu podręcznego, trzeba przeczytać ten artykuł. Jeśli tego nie zrobiliśmy, w porcie lotniczym odnajdźmy jeden ze wspomnianych koszy, które są najczęściej ustawione nie tylko przed wejściem do samolotu, ale również w holu głównym oraz przy stanowiskach odprawy. Jeśli nasz bagaż nie spełnia regulaminu, warto wiedzieć to wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *