Metalowe przedmioty w bagażu podręcznym

metalowe przedmioty w bagażu podręcznym

Na wielu blogach i stronach internetowych można znaleźć błędne informacje, co do możliwości przewozu metalowych przedmiotów w bagażu podręcznym w samolocie. Według nich, wnoszenie na pokład maszyny produktów wykonanych z metalu jest zabronione i w przypadku próby zabrania ich ze sobą, zostaną one skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa. To mit, nie mający zbyt wiele wspólnego z prawdą i w który nie należy wierzyć. Nie oznacza to jednak, że w bagażu podręcznym przewieziemy wszystkie metalowe przedmioty. Jaka jest zatem zasada ich przewozu?Metalowe przedmioty w bagażu podręcznym – czy można je przewozić?

Regulaminy lotnisk i poszczególnych linii lotniczych na ogół nie zabraniają przewozu w bagażu podręcznym przedmiotów wykonanych z jakichś konkretnych materiałów. Wyjątkiem są tutaj ciecze (podlegające restrykcyjnym limitom ilościowym) – pisaliśmy o tym w artykule jak przewozić płyny w bagażu podręcznym, oraz materiały wybuchowe (do których zaliczają się również środki pirotechniczne).

Metalowe przedmioty a kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Przedmioty wykonane z metalu, choć poddawane szczególnej kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego na lotnisku (w końcu to właśnie z tego materiału wykonuje się między innymi broń), nie są zakazane. Do kabiny samolotu z powodzeniem wniesiemy więc takie towary, jak grzałka elektryczna, pokarmy w metalowych puszkach, aluminiowe menażki czy akcesoria elektroniczne (to oczywiście jedynie przykłady tego, co można spakować do bagażu podręcznego). Surowo zabronione są natomiast tzw. przedmioty niebezpieczne (które mogą zagrażać bezpieczeństwu samolotu, osób na pokładzie lub ich mienia), a także:

  • mogą zostać uszkodzone podczas transportu drogą lotniczą,
  • są nieodpowiednio zapakowane
  • są zabronione przez przepisy prawa, regulacje lub nakazy obowiązujące w jakimkolwiek kraju wylotu, przewozu i przylotu,
  • nie nadają się do przewozu ze względu na wagę, rozmiar lub inne nietypowe cechy,
  • mogą spowodować dyskomfort lub wstręt u osób na pokładzie. (wycinek regulaminu linii lotniczych WizzAir)


W takim razie jakie metalowe przedmioty można przewozić w bagażu podręcznym?

Pakowane do bagażu podręcznego metalowe przedmioty przede wszystkim nie mogą więc stwarzać zagrożenia na pokładzie samolotu. Co to znaczy? Z pewnością nie powinny one posiadać ostrych oraz kłujących krawędzi (odpadają więc m.in. noże, scyzoryki, a także wszelka broń biała). Z innymi metalowymi przedmiotami nie powinniśmy mieć na lotnisku problemu.

Ostatecznie jednak, trudno jednoznacznie ocenić który przedmiot może zostać przez ochronę uznany za niebezpieczny, a który nie (czasem zależy to wyłącznie od widzimisię kontrolera). Często przecież do kosza wyrzucane są pojemniki kosmetyczne przez limity płynów w bagażu podręcznym. Podczas pakowania kierujmy się więc rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *