Najczęstsze pytania dotyczące bagażu podręcznego

Bagaż podręczny pytania

Jako, że Wasze pytania są niekiedy bardzo ciekawe, a do tego często dotyczą tych samych zagadnień, postanowiliśmy je cyklicznie publikować – oczywiście wraz z odpowiedziami – tak aby skorzystali z nich również inni podróżni. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam korzystanie z serwisu. Poniżej znajdziecie pierwszą partię pytań i odpowiedzi.Tusz do rzęs w Ryanairze

Pytanie: Lecę Ryanairem. Czy możliwe jest zabranie tuszu do rzęs, takiego jaki jest najczęściej w sprzedaży, czyli tubka plastikowa lub metalowa z pędzelkiem. Pytam, gdyż znalazłam, że tusz do rzęs w płynie nie, natomiast:” Mascara w postaci stałej w bagażu kabinowym nie podlega ograniczeniom ilościowym/objętościowym”. Nie wiem co robić? Chodzi o bagaż podręczny.

Odpowiedź: Konsystencja tuszu do rzęs w plastikowej / metalowej tubce z pędzelkiem jest płynna / półpłynna – z całą pewnością jej postać nie jest stała. Stąd podlega on ogólnym zasadom i ograniczeniom przewozu płynów w bagażu podręcznym. Ten artykuł opisuję jak przewozić płyny w bagażu podręcznym.

Prezerwatywy w bagażu podręcznym

Pytanie: Chcę zabrać z Polski do Irlandii dwie paczki (po 4 szt) prezerwatyw unimil – bardzo ekskluzywnych których nie mogę dostać w Irlandii. czy takie rzeczy można przewozić w bagażu podręcznym?

Odpowiedź: Prezerwatywy nie należą do przedmiotów niebezpiecznych (wręcz przeciwnie 😉 ), stąd bez problemu można je przewozić na pokładzie samolotu – również w bagażu podręcznym.

Niewielkie przekroczenie wymiarów bagażu podręcznego

Pytanie: Co jeżeli okaże się na lotnisku że moja walizka mierzy więcej o pół cm lub cm? Lecę Ryanairem i martwię się ze może źle mierzę. Wychodzi mi z kółkami 54 wysokość.

Odpowiedź: Bardzo często wymiary bagażu podręcznego nie są sprawdzane na lotnisku. Kontrolerzy niekiedy optycznie weryfikują jego wielkość i w razie wątpliwości decydują się na sprawdzenie, poprzez umieszczenie bagażu w specjalnej kieszeni (określającej maksymalny wymiar). Stąd bardzo prawdopodobne, że nawet spore przekroczenie dozwolonej wysokości nie pociągnęłoby za sobą żadnych konsekwencji. Takiego wariantu jednak zakładać nie polecamy – może się bowiem również zdarzyć, że nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnego wymiaru zostanie wychwycone przez obsługę – a wówczas może to się skończyć koniecznością przekwalifikowania bagażu z podręcznego na rejestrowany (poza opłatą za sam bagaż rejestrowany należy wówczas uiścić dodatkową, wysoką opłatę manipulacyjną).

W tym konkretnym przypadku, 1-centymentrowy zapas (przypomnijmy, że w Ryanair maksymalna wysokość bagażu podręcznego to 55 cm) jest naszym zdaniem w 100% bezpieczny.

Ile papierosów do bagażu podręcznego?

Pytanie: Mogę zabrać trzy wagony papierosów kupionych w sklepie?

Odpowiedź: Papierosy można przewozić w bagażu podręcznym, o ile pozwalają na to przepisy celne w odniesieniu do kraju, do którego lecimy. To samo dotyczy maksymalnej dopuszczalnej ilości. W tym artykule pisaliśmy o tym jakie ilość papierosów można przewozić w bagażu podręcznym.

Mały bagaż podręczny w Ryanairze: torebka, a może plecak?

Pytanie: Linie lotnicze Ryanair w ramach bagażu podręcznego oprócz torby zezwalają na „1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.”. I tutaj rodzi się moje pytanie, czy to musi być torebka, czy równie dobrze może to być plecak?

Pytanie 2: Nie mogę znaleźć konkretnej informacji dot. drugiego bagażu podręcznego linii Ryanair, mianowicie chodzi mi o to, czy zamiast zwykłej torebki można wziąć torbę z laptopem i ładowarką?Odpowiedź: Od 1 grudnia 2013 roku na pokład samolotów Ryanair, oprócz bagażu o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm, można bezpłatnie zabrać drugi, nieco mniejszy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 35 cm x 20 cm x 20 cm. Forma obu bagaży jest oczywiście dowolna – może nią być walizka, torba podróżna, plecak, torba na laptopa, a nawet reklamówka. Jeśli chodzi o zacytowane sformułowanie „1 małą torebkę” – jest to ewidentnie błąd tłumaczenia (w oryginalnym, anglojęzycznym tekście czytamy: „1 small bag”, co w tym przypadku oznacza po prostu mały bagaż).
 

Pęseta w bagażu podręcznym

Pytanie: Czy mogę zabrać pęsetę do podręcznego bagażu?

Odpowiedź: Tak, o ile nie zostanie potraktowana jako przedmiot niebezpieczny (istnieje takie ryzyko, gdy jest np. ostro zakończona).
 

Litr wódki w Ryanairze?

Pytanie: Witam mam pytanie na temat alkoholu w bagażu podręcznym. Lecę liniami Ryanair i słyszałam rożne opinie – że mogę mieć litr wódki, a od innych ze mogę mieć, ale kupioną tylko na bezcłówce. Jaka jest prawda ?

Odpowiedź: W bagażu podręcznym można przewozić własne płyny. Nie dotyczy to płynów (a więc także alkoholu) zakupionych w strefie bezcłowej lotniska.
 

Wykrywacz metali w bagażu podręcznym

Pytanie: W przyszłym miesiącu planuję wybrać się do Polski z UK (Wizzair) i chciałbym zabrać ze sobą wykrywacz metali w bagażu podręcznym, czy jest to dozwolone? Wykrywacz zabiorę bez baterii i metalowej sztycy, czyli tylko cewka i elektronika. wydaje mi się, że jeżeli można zabrać laptopy, telefony itp. Z tym tez nie powinno być problemu.

Odpowiedź: Wydaje się, że jak najbardziej tego typu sprzęt można zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Pamiętajmy jednak, że o tym, czy dany przedmiot może się w nim znaleźć ostatecznie decydują kontrolerzy (którzy niestety nie zawsze myślą logicznie). Trudno przewidzieć jak zareagują na „podejrzanie wyglądający” sprzęt (z którym prawdopodobnie nigdy wcześniej się nie spotkali). Proponowałbym zabrać ze sobą np. instrukcję w języku angielskim bądź inny dokument potwierdzający, że dane urządzenie rzeczywiście jest niegroźne.
 

Metalowe elementy odzieży

Pytanie: Czy mogę przewieźć w bagażu podręcznym conversy ? Albo inne buty (sandały) z metalowymi pozłacanymi elementami ? Lecę linią Ryanair. Chciałabym też zabrać spodenki i koszulę z ćwiekami. Mogę ?

Odpowiedź: Metalowe elementy można przewozić w bagażu podręcznym – nie są zabronione, o ile nie stanowią zagrożenia dla innych pasażerów lub samolotu (a buty/odzież krzywdy im raczej nie zrobią 🙂 ). W najgorszym wypadku może się pojawić potrzeba wyjęcia tych przedmiotów z bagażu na czas kontroli.
 

Kijki do Nordic Walkingu w bagażu podręcznym

Pytanie: Mam pytanie odnośnie bagażu podręcznego – czy można przewieźć w nim kijki do nord walkingu? Lecę liniami Ryanair do Paryża. Czy z powrotem będę mogła przewieźć pamiątkę typu Wieża Eiffla?

Odpowiedź: Kijki najprawdopodobniej są ostro zakończone i mogą zostać uznane za przedmioty niebezpieczne. Stąd nie polecam próby ich przewożenia w bagażu podręcznym – sam pakuję kijki trekkingowe (podobne) zawsze do bagażu rejestrowanego. Jeśli chodzi o pamiątkę – nie ma problemu 🙂


Owoce i smalec w bagażu podręcznym

Pytanie: Witam, niedługo wybieram się do chin polskim samolotem, czy mogę w bagażu podręcznym przywieźć do chin owoce (porzeczki, jagody, etc) oraz kabanosy, paczki, chleb, smalec?

Odpowiedź: Tutaj szczegółowo wyjaśniamy jakie jedzenie w bagażu podręcznym można przewozić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *