Planujesz zwiedzanie RPA? Skorzystaj z oferty biura podróży

Co warto zobaczyć w RPA?

Kraj, jakim jest Republika Południowej Afryki to naturalne piękno krajobrazów, dzikie zwierzęta chodzące na wolności i piękne zachody słońca. Na dodatek w tym kraju zawsze świeci słońce. Niebo ma barwę niespotykaną gdzie indziej, klimat jest umiarkowany, jednak zależy do miejsca.


 

Co można robić w RPA na wakacjach?

W kraju tym tak bardzo różnorodnym, każdy znajdzie swój własny styl wypoczynku. Można plażować na długich, wielokilometrowych brzegach morskich, można też chodzić po górach, zdobywając kolejne wzniesienia, można też udać się na bezkrwawe safari w jednym z parków narodowych i z pokładu samochodu robić zdjęcia żyjącym dziko zwierzętom. RPA to kraj kontrastów. Z jednej strony nowoczesne miasta z zapierającą dech architekturą, a z drugiej biedne przedmieścia i wioski murzyńskie.

RPA – pozycje obowiązkowe

Wszystkich ciekawych miejsc nie da się obejrzeć w ramach jednego pobytu, ale co koniecznie trzeba zobaczyć?


 

 

  •  Johannesburg. Zazwyczaj wycieczki rozpoczynają się od zwiedzania tego miasta. To największe i najbogatsze miasto kraju, nazywane jest „Złotym miastem” z powodu kopalni złota, która znajduje się pod nim. Jest bardzo nowoczesne jak na Afrykańskie warunki i można w nim zobaczyć najwyższy budynek Carlton Center, na którym są punkty widokowe do podziwiania panoramy miasta. Można oglądać ekskluzywną dzielnicę Sandton i sławny plac Nelsona Mandeli.
  •  Pretoria. Po drodze do tego miasta można zobaczyć hałdy pasku z kopalni złota i zwiedzić park rozrywki, gdzie pokazane są makiety Johannesburga z czasów gorączki złota. W Gold Reef City możliwy jest też zjazd do kopalni na głębokość 75 metrów, gdzie w muzeum pokazywany jest dawny sposób wytopu złota. Pretoria to administracyjne centrum kraju. Jest tu między innymi Union Building, gmach, w którym siedzibę ma prezydent i rząd RPA. Inne ciekawe obiekty do zwiedzenia to: Church Square, historyczne centrum, gdzie stoi pomnik Paula Krugera, Który był prezydentem Transwalu pod koniec XIX wieku.
  • Góry smocze. Jest to pasmo równoległe do brzegów Oceanu Indyjskiego. Jedno z pasm górskich przecina droga Panorama Route. Przejazd nią należy do niezapomnianych przeżyć. Owe widoki to: bujna przyroda, łańcuchy górskie, tropikalna roślinność, zwierzęta i ptaki.
  • Park Krugera. Bodaj najsłynniejszy rezerwat dzikich zwierząt w Afryce. Każdorazowe zwiedzanie RPA, ma w ofercie ten właśnie punkt. Jest najstarszym parkiem RPA i terytorialnie porównywalny jest do dużego, polskiego województwa. Na tym obszarze występują liczne gatunki ptaków i zwierząt, które żyją dziko i czasem podchodzą bardzo blisko do tras przejazdowych. W takich chwilach jest najlepsza okazja by z okien i pokładów samochodów zrobić najlepsze zdjęcia.
  • Królestwo Eswatini. To malownicze miejsce w górach to głownie punkt odpoczynku i zaopatrywania się w pamiątki. W Manzini, największym mieście królestwa, tubylcy oferują najróżniejsze pamiątki: maski, rzeźbione figurki, wyroby z kamienia mydlanego, tkaniny batikowe, pachnące olejki i esencje oraz afrykańską biżuterię.
  • Durban i Lesotho. Durban to trzecie co do wielkości miasto RPA. Często wybierane przez turystów jako miejsce wczasów, z powodu korzystnego klimatu, pięknych plaż i wiecznie ciepłej wody. W Durbanie znajduje się też sławny u Shaka Marine World, jeden z największych akwaparków na świecie. Lesotho to enklawa na terytorium RPA, gdzie zawiłości klimatyczne mogą powodować nawet występowanie śniegu zimą, zwłaszcza w strefie górzystej. Jednak przeważająca część terenu to sawanna a w górach roślinność alpejska.
  • Port Elizabeth i Garden Route. Miasto Port Elizabeth jest sławne tym, że około 500 lat temu przybyli tutaj pierwsi żeglarze z Europy –  Vasco da Gama i Bartolomeu Diaz. W mieście zachowało się sporo  zabytkowych budynków z dawnych czasów. Przejazd przez Garden Route, to podziwianie bujnej przyrody, urokliwych zatoczek, lagun, buszu i pobliskich gór.

 

Atrakcje turystyczne w RPA

Atrakcje turystyczne w Republice Południowej Afryki są tak liczne, że nie sposób wymienić je wszystkie jednym tchem. Każde z miast posiada swój indywidualny styl i charakter. Oprócz nich można podziwiać dziką, pierwotną przyrodę i wszelkie zjawiska geograficzne, jakie tylko są znane. Do tego należy dodać różnorodność flory i fauny i zaraz pojawia się pewność, że RPA jest krajem, który koniecznie trzeba zobaczyć. Atrakcyjna jest też różnorodność rasowa i kulturowa. Kraj zamieszkują przedstawiciele wszystkich ras, kultur i wyznawcy wszystkich religii. Warto nadmienić, że istnieje 11 urzędowych języków oprócz dodatkowych kilku dialektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *