Plecak na bagaż podręczny

plecak na bagaż podróżny

Bez wątpienia, bagaż podręczny najłatwiej zapakować do małej walizki, oczywiście dostosowanej wymiarami do wymogów linii lotniczych. Jak już wcześniej pisaliśmy w tym artykule, walizka pozwala w sposób najbardziej efektywny wykorzystać maksymalną objętość bagażu, jaką oferuje nam przewoźnik.
Na niektóre wyjazdy, których celem są np. piesze wycieczki turystyczne, intensywne zwiedzanie miast czy górski trekking, zdecydowanie bardziej niż walizka nadaje się plecak. Jaki powinien być, aby wpasować się w potrzeby pasażera samolotu?

Dobry plecak na bagaż podręczny – czyli jaki?

Praktycznie każdy z nas posiada w domu jakiś niewielki plecak, który wykorzystuje podczas kilkudniowych wyjazdów. Niestety, nie wszystkie sprawdzą się podczas podróży samolotem. Winne są temu niestandardowe wymiary, jakie plecak przyjmuje po spakowaniu. W przeciwieństwie do walizki, jego ścianki są zazwyczaj miękkie i elastyczne, co powoduje wypychanie ich pod wpływem zawartości oraz rozrastanie się ponad wymiary dozwolone w regulaminach linii lotniczych. A to wyklucza możliwość zabrania do na pokład samolotu.

Jaki zatem powinien być dobry plecak na bagaż podręczny?

 

 • Po pierwsze, jego maksymalne wymiary (po spakowaniu) powinny mieścić się w dopuszczalnym limicie linii lotniczych, którymi podróżujemy, przy czym powinny być one zbliżone do jego górnej granicy (tak, aby plecak miał jak największą pojemność). Jako, że limity wszystkich przewoźników są zbliżone, optymalne wymiary plecaka to 55 x 40 x 20 cm. Szczegółowo o wymiarach i ograniczeniach bagażu podręcznego pisaliśmy w tym poradniku.
 • Powinien on w jak najmniejszym stopniu ulegać zniekształceniom pod wpływem pakowania (tak aby nie przyjmował nieforemnych kształtów).
 • Dobry plecak powinien być pojemny (oczywiście przy zachowaniu dopuszczalnych wymiarów).
  Powinien być wyposażony w stelaż, poprawiający komfort noszenia go na plecach.
 • Plecak powinien być jak najlżejszy (przede wszystkim dla naszej wygody, aczkolwiek niektóre linie lotnicze ustanowiły limity wagowe dla bagażu podręcznego).
 • Powinien posiadać dużą komorę główną (najlepiej jedną – tak aby można go było swobodnie pakować) oraz wiele kieszeni bocznych na akcesoria podręczne.
  Jego szelki powinny być regulowane, szerokie i wygodne (najlepiej z gąbczastym wypełnieniem).
 • Materiał, z którego jest wykonany powinien mieć właściwości wodoodporne (jak najmniejsza przepuszczalność wody).
 • Powinien posiadać boczne paski kompresyjne, które pozwolą lepiej zapanować nad wymiarami i kształtem napakowanego plecaka.

 

PLECAKI DEDYKOWANE PASAŻEROM SAMOLOTÓW

W sprzedaży coraz częściej można znaleźć niedrogie plecaki przystosowane specjalnie do wymienionych wyżej potrzeb pasażera samolotu. Ponadto oferują one liczne udogodnienia – m.in. w postaci kółek oraz wysuwanego, aluminiowego uchwytu, dzięki którym plecak możemy transportować jak walizkę. Funkcjonalność tę należy traktować jednak raczej jako ciekawostkę – wszak plecaki stworzono po to, by nosić je na plecach, a nie w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *