Podstawowe zasady latania z bagażem podróżnym 

bagaż podróżny zasady

Jako że wiele Waszych pytań stale się powtarza, postanowiliśmy stworzyć listę podstawowych i uniwersalnych zasad latania samolotem z bagażem podręcznym. Mamy nadzieję, że dzięki nim rozwiejecie swoje wątpliwości.Podstawowe zasady latania z bagażem podróżnym


 • W bagażu podręcznym można przewozić w zasadzie wszystko to, co nie jest zabronione. W samolocie, w ramach bagażu podręcznego z powodzeniem przewieziemy wszelkie przedmioty, które normalnie zabieramy ze sobą na wyjazdy (m.in. odzież, sprzęt elektroniczny i elektryczny, żywność, kosmetyki). Co można a czego nie można przewozić w bagażu podróżnym dowiesz się w tym artykule. Wyjątkiem są tzw. przedmioty niebezpieczne (które teoretycznie zagrażają bezpieczeństwu pasażerów samolotu) – wszelkiego rodzaju broń palna i biała, materiały wybuchowe, ale także popularne noże kuchenne i scyzoryki (oraz inne przedmioty ostro zakończone), gazy turystyczne i wiele innych. Niestety, o tym czy dany przedmiot jest niebezpieczny bądź nie, bardzo często decyduje obsługa lotniska (zatem w przypadku poważniejszych wątpliwości, kłopotliwe rzeczy lepiej zostawić w domu).
 • Niektóre przedmioty / substancje podlegają restrykcyjnym ograniczeniom ilościowym. W bagażu podręcznym nie można przewieźć sumarycznie więcej niż 1 litra płynów (do których zaliczają się również substancje półpłynne) – więcej o płynach w bagażu podręcznym pisaliśmy w osobnym artykule. Ograniczeniom ilościowym podlegają także inne artykuły, jak np. baterie, akumulatorki czy leki.
 • Płyny w bagażu podręcznym muszą być zapakowane w ściśle określony sposób. Każdy płyn musi znajdować się w przeźroczystym, zakręcanym, plastikowym pojemniku o maksymalnej pojemności 100 mililitrów. Wszystkie pojemniki z płynami musimy zmieścić do plastikowej, przeźroczystej torebki wielokrotnego użytku (np. woreczek strunowy) o pojemności 1 litra. O szczegółowych zasadach przewozu płynów odsyłamy do artykułu powyżej.
 • Jeden pasażer może zabrać na pokład samolotu tylko jedną sztukę bagażu podręcznego. Wszelkie przedmioty przewożone przez pasażera w kabinie samolotu powinny się zmieścić do jednej sztuki bagażu podręcznego (chyba, że przewoźnik zaznaczył inaczej). Niektóre linie lotnicze umożliwiają zabranie na pokład dodatkowych artykułów (np. torbę z laptopem, reklamówkę z zakupami ze strefy wolnocłowej, parasol, wózek dziecięcy itp.). Warto dodać, że jedna sztuka bagażu podręcznego nie przysługuje niekiedy małym dzieciom.
 • Maksymalne wymiary i waga bagażu podręcznego są różne dla poszczególnych linii lotniczych
  Wymiary dopuszczalnego bagażu podręcznego w samolocie oscylują zwykle w granicach 40x55x20 cm. Jednak w zależności od danych linii lotniczych mogą się różnić o kilka centymetrów. Podobnie jest z maksymalną wagą: może ona wynosić zarówno 6 czy 10 kilogramów, jak i być nielimitowana. O wymiarach i ograniczeniach bagażu podręcznego pisaliśmy w osobnym artykule.
 • Należy bezwzględnie przestrzegać dopuszczalnego wymiaru i wagi bagażu podręcznego
  Nawet minimalne przekroczenie dopuszczalnego wymiaru czy wagi bagażu podręcznego może skutkować koniecznością poniesienia wysokiej opłaty z tytułu przekwalifikowania go na bagaż rejestrowany. Zdarza się co prawda, że format bagażu podręcznego kontrolowany jest jedynie „na oko” lub nie jest kontrolowany w ogóle, jednak nie jest to regułą.
 • Bagaż podręczny może być zapakowany w dowolny sposób (torba, walizka, plecak, reklamówka itd.)
  Linie lotnicze nie narzucają pasażerom, w co powinni pakować swój bagaż podręczny. Jeżeli zastanawiamy się co wybrać na bagaż podręczny, to wszystko opisane jest w tym poradniku.
 • Podróżni z samym bagażem podręcznym czasami również muszą odprawiać się na lotnisku. Zazwyczaj tanie linie lotnicze udostępniają pasażerom bez bagażu rejestrowanego odprawę online, dzięki której po przybyciu na lotnisko możemy udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa. Niestety, w przypadku niektórych przewoźników i połączeń odprawa online nie jest możliwa i podróżni z bagażem podręcznym muszą odprawiać się na lotnisku – razem z podróżnymi z bagażem rejestrowanym.
 • Sprawdzenie zawartości bagażu podręcznego odbywa się podczas kontroli bezpieczeństwa pasażera
  Zawartość bagażu podręcznego weryfikowana jest za pomocą promieni Rentgena, a następnie, w razie ewentualnych wątpliwości sprawdzana jest również manualnie. Więcej o kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego można przeczytać w tym artykule.
 • Nie ma ograniczeń ilościowych, odnośnie tego, co mamy na sobie. Dobrym sposobem na zabranie w podróż większej ilości rzeczy, niż jesteśmy w stanie zmieścić do bagażu podręcznego, jest spakowanie ich do swojej odzieży wierzchniej (a w przypadku ubrań – założenie na siebie). Jedynym limitem jest tutaj nasza wyobraźnia. Świetnie obrazuje to brytyjski patent Jaktogo – bagaż podręczny w formie płaszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *